>> Przedszkole >> O przedszkolach >> Zerówka

Zerówka

Minister Oświaty wielokrotnie inicjował chęć i potrzebę wprowadzenia obowiązkowej zerówki czyli obowiązkowego uczęszczania dzieci do przedszkola lub szkoły w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki. Takie przygotowanie pozwala maluchom spotykać się z rówieśnikami, bawić się w dużej grupie, mieć kontakt z książką przygotowującą do nauki czytania i pisania, uczyć się liczb i rozwiązywania zagadek, poznać zasady współżycia społecznego i postępowania w grupie, poznać nowych kolegów i koleżanki, zauważyć różnorodność zainteresowań i wyrównać ewentualne różnice emocjonalne i edukacyjne. Chodzi także o takie przygotowanie dzieci aby bez stresu mogły rozpocząć pierwszy rok nauki. Wszystkie te cele dzieci realizują w zerówkach głównie poprzez zabawę, a więc w sposób dla nich najlepszy do zaakceptowania. W szkole siedząc przy stolikach lub w ławkach będą musiały potrafić zaakceptować konieczność podporządkowania w grupie, siedzenia w ławce, mieć umiejętności koncentracji na jednym temacie, nie bać się bardzo dużej ilości dzieci w czasie przerw i z tego wynikających konsekwencji.

Zerówka ma tylko to wspólne ze szkołą, że przygotowuje dzieci do rozpoczęcia nauki. Nie może tam być ławek, jak są w szkole, nie ma określonego czasu trwania zajęć (lekcji) i przerw, nie powinno być oceniania i zadań domowych. Ma być kącik z półeczkami na zabawki z klockami, grami, lalkami, samochodami i pomocami dydaktycznymi, dywan , dużo miejsca do zabawy i profesjonalna opieka nauczyciela.

Zerówka miała obowiązywać wszystkie dzieci które ukończą 6 lat w2003r począwszy września od 2003 r, jednak termin ten został przesunięty. Zgodnie z założeniami dzieci oddalone o mniej niż 3 km winny być doprowadzane przez rodziców na ich koszt, natomiast jeśli odległość przekracza 3 km samorząd będzie musiał zapewnić transport i opiekę w czasie podróży, lub zwrócić koszty przejazdu dziecka i opiekuna transportem publicznym.

Rodzic ma do wyboru w zależności od przyjętych rozwiązań w gminie czy mieście możliwość wyboru przedszkola lub odprowadzania do zerówki w szkole. Trzeba samemu zorientować się gdzie można zapisać dziecko lub porozumieć się z Wydziałem Oświaty w odpowiednim urzędzie miasta czy gminy. Zerówki z mocy obowiązującego prawa są bezpłatne, a samorządy mają obowiązek zapewnić możliwość chodzenia wszystkim dzieciom. Nie obowiązuje też żadna rejonizacja, co oznacza że można zapisać dziecko do każdego przedszkola, które przyjmie dziecko. Termin zapisywania dzieci zwykle gminy wyznaczają na m-c marzec lub kwiecień, lecz jeśli są wolne miejsca można zapisać dziecko i w późniejszym terminie. Pozostanie więc uzupełnić tą wiedzę o opinie rodziców dzieci starszych na temat oceny placówek, a lepiej samemu odwiedzić te placówki, wypytać o warunki oraz zasady tam obowiązujące i podjąć decyzję.

Wybierając między zerówką w szkole i przedszkolu większość rodziców uważa, że dla dziecka najlepsze będzie przedszkole ponieważ pozwala łatwiej i spokojniej akceptować w nowe środowisko. W szkołach najczęściej jest dużo hałaśliwych dzieci i nasz maluch będzie się czuł zagubiony. Duża ilość gmin rozumiejąc potrzeby dzieci i wymogi jakie musi spełniać zerówka zrezygnowała z prowadzenia zerówek w szkołach zapewniając możliwość 100% dostępu w przedszkolach i tam tworząc oprócz normalnych grup przedszkolnych zerówki. Część gmin zapewnia również takie możliwości w przedszkolach niepublicznych i na identycznych zasadach co w publicznych.

Czas przebywania dziecka w zerówce to 5 godzin zajęć. Zatem rodzic czy opiekun musi o wyznaczonej godzinie dziecko przyprowadzić i odebrać. Jeśli rodzice zdecydują, że korzystniejsze będzie w ich sytuacji aby dziecko przebywało dłużej w przedszkolu muszą zgłosić dziecko nie do zerówki, a do normalnej grupy przedszkolnej. Wówczas jednak rodzice będą musieli ponosić odpłatność dziecka za pobyt i za żywienie wg zasad obowiązujących w tej placówce. Oczywiście dziecko będzie uczestniczyło w realizacji programu przygotowania do szkoły w ramach realizowanego programu przedszkolaka.
Chodzenie dziecka do zerówki jest to wg wszystkich pedagogów minimum jakie dziecko winno przejść aby nie pozbawione zostało szansy jaką mają inne dzieci.

Przygotowanie dziecka do pójścia do zerówki jest konieczne i porównywalne jak do przedszkola. Jest bowiem oczywiste, że dziecko do czasu kiedy oswoi się z nowym środowiskiem pozna inne dzieci i korzyści wynikające ze wspólnej zabawy będzie zestresowane i może być niechętne do pozostawania bez mamy, która do tej pory ich nie opuszczała. Zerówkę należy traktować na identycznych zasadach jak przedszkole w zakresie zachowań i przeżyć dzieci.

Opracowanie własne redakcji

30 października 2014