Niepubliczne Przedszkole STEP
ul. Boh. Westerplatte 4
step@przedszkolak.pl

Jak pozytywnie wychować dziecko

Gdy rodzi się nam dziecko, trzymamy w rękach jego przyszłość. Nie mamy jednak okazji przygotować się do roli rodzica. Stajemy przed koniecznością zaopiekowania się bezbronnym dzieckiem i nie do końca wiemy co jest dla niego dobre.

pokaż wszystkie

artykuły

Proste życzenia małego dziecka

Niematerialne potrzeby dzieci są często niezauważane i niedoceniane przez rodziców. Dziecko nie potrafi ich wyrazić, ono jedynie odczuwa niespełnienie. Jeśli rodzic z braku czasu lub wiedzy nie zrealizuje potrzeb dziecka, nie spełni tych często nieświadomych oczekiwań, będzie zmuszone to zaakceptować. W jego psychice i rozwoju jednak mogą zacząć się utrwalać reakcje i zachowania których nie oczekujemy, czasem nawet bardzo niedobre dla dziecka. Dlatego właśnie przedstawiamy “Proste życzenia małego dziecka” w formie postulatów dzieci.

• Kochajcie mnie i mówcie mi o tym, potrzebuję stale czuć waszą miłość.

• Nie porównujcie mnie z innymi dziećmi. Ja jest indywidualnością, jedyną w swoim rodzaju osobą. Rozwijam się według własnego rymu i możliwości. Postępy mierzcie porównując co potrafię teraz, a co wcześniej.

• Nigdy, nawet w żartach nie straszcie mnie, że mnie nie kochacie, albo ktoś mnie weźmie, ponieważ taka groźba rujnuje podstawy mojej egzystencji.

• Odpowiadajcie na moje pytania prawdę. Wszystko co do mnie mówicie przyjmuję dosłownie i na tej podstawie buduję podstawy mojego świata.

• Oczekuję stale waszego uznania nie tylko za to co mi się udało, ale głownie za to co próbuję lecz jeszcze mi nie wyszło.

• Nie wyręczajcie mnie we wszystkim, nie róbcie za mnie tego co ja mogę zrobić choć to będzie trwało dłużej, oczekuję tylko pomocy.

• Mam ciągłą potrzebę z wami wspólnie poznawać świat, zbierać doświadczenia, bawić się, słuchać i czytać bajki. Prezenty i zabawki, telewizja, komputer, nie zastąpią mi potrzeby bycia z tobą i zainteresowania moimi sprawami.

• Nie okłamuję was celowo, jeszcze tego nie potrafię. Po prostu coś mi nie wyszło i boję się, albo chce zwrócić na siebie uwagę. Niesprawiedliwą ocenę odbieram jako dowód braku miłości do mnie.

• Nie krytykujcie i nie upokarzajcie mnie przy innych, gdyż utrwalicie we mnie brak pewności siebie.

• Każdą waszą uwagę i reprymendę przyjmę i postaram się zastosować jeśli zrozumiem co i dlaczego źle zrobiłem, albo jakie mogą być konsekwencje.

• Kiedy się bardzo upieram zapytajcie dlaczego, może was przekonam i zrezygnujecie z przymusu.

• Nie oczekujcie ode mnie więcej niż od siebie, skoro jesteście dla mnie wzorem do naśladowania.

• Potrafię być aktorem, płakać, marudzić ale oczekuję abyście to odkryli.

• Nie pouczajcie mnie nieskutecznie, stale i niekonsekwentnie ponieważ wasze uwagi przestaję słyszeć.

Autor: mgr Elżbieta Uniewska

» Pokaż wszystkie artykuły