MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

FORUM NAUCZYCIELSKIE

Forum > FORUM NAUCZYCIELSKIE > jak pracuja oddzialy przedszkolne w szkolach
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: ewka-konewka 25.01.2010 23:38  
jak pracuja oddzialy przedszkolne w szkolach
Witam . Jak pracuja w waszych szkolach podczas ferii oddzialy przedszkolne dzieci 6 letnich. Czy maja ferie? u mnie oddzialy przedszkolne maja pracowac cale 2 tygodnie podczas ferii?
wyślij odpowiedź

Autor: Małgorzata K. Radom 12.03.2010 13:14  
Odp:jak pracuja oddzialy przedszkolne w szkolach
Oddziały przedszkolne w szkole pracują tak samo jak pozostałe klasy, zachowując tym samym wszystkie dni wolne - ferie i przerwy świąteczne. Jesteś zatrudniona przez dyrektora szkoły, szkoła to placówka feryjna więc podlegasz takim samym prawom jak inni nauczyciele. Zajrzyj do Karty Nauczyciela.
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka_przedszkolanka 17.03.2010 19:06  
Odp:Odp:jak pracuja oddzialy przedszkolne w szkolach
Niestety, nie ma Pani racji.
Oddział przedszkolny przy szkole podstawowej pracuje jak przedszkola- nie ma tutaj ferii, a nauczyciel ma prawo do 35 dni urlopu, a nie jak w placówkach feryjnych urlop, kiedy są ferie.
wyślij odpowiedź

Autor: Beata - nauczycielka przedszkola 21.03.2010 22:02  
Odp:Odp:jak pracuja oddzialy przedszkolne w szkolach
Moja przedmówczyni ma rację, tak właściwie powinno być, ale wszystko zależy od dyrekcji szkoły.W szkole podstawowej na osiedlu którym mieszkam zerówka szkolna nie pracuje w żadne ferie ani zimowe, ani wielkanocne ani w okresie między świętami Bożego narodzenia a Nowym Rokiem. Nauczycielki mają po prostu szczęście.
wyślij odpowiedź

Autor: Stanisława -nauczyciel op 06.04.2010 09:50  
Jak pracują oddziały przedszkolne w szkołach
Oddział przedszkolny w szkole zachowuje oddzielność jedynie programową, a nie organizacyjną. Jest on częścią szkoły,a nauczyciel w niej pracujący jest pracownikiem(nauczycielem) szkoły, a nie przedszkola.Art.64 KN dotyczy wszystkich nauczycieli szkoły, również bibliotekarzy (w bibliotece publicznej pracują bez ferii), pedagogów, psychologów (w poradni pracują bez ferii), nauczycieli świetlicy (świetlice pozaszkolne pracują bez ferii). Nie ma żadnego przepisu prawa, aby nauczycielom OP zabrać ferie.
wyślij odpowiedź

Autor: Katarzyna -nauczycielka op 24.06.2010 20:48  
zgadzam się. Znalazłam też na stronie ZNP ciekawą wypowiedź:

Jednak z taką opinią MEN nie można się zgodzić. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na określenie, w uzasadnieniu tej opinii, szkoły podstawowej, w której utworzono oddział przedszkolny, jako specyficznej jednostki noszącej w pewnym stopniu cechy zespołu. Ustawa o systemie oświaty, a tym bardziej ustawa Karta Nauczyciela nie znają pojęcia jednostki noszącej cechy zespołu. W świetle przywołanych aktów prawnych istnieją jedynie samodzielne przedszkola, szkoły lub ich zespoły. Zatem szkoła podstawowa i działający w niej oddział przedszkolny, jest nadal szkołą, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe. Tym samym wyklucza to możliwość udzielenia nauczycielom tego oddziału urlopu na zasadach obowiązujących w szkołach i placówkach nieferyjnych.
Warto również przywołać brzmienie art. 10 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Zatem nie ma możliwości zawarcia umowy z nauczycielem w oddziale przedszkolnym szkoły podstawowej. Z nauczycielem takim zawierana jest umowa w szkole podstawowej czyli w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe. Tym samym nauczycielowi takiemu przysługują uprawnienia do urlopu wypoczynkowego określone w art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela, tj. urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Jednak taka wykładnia narzuca również inne wnioski. Chodzi tutaj o konieczność realizacji przez nauczyciela oddziału przedszkolnego szkoły podstawowej dodatkowej godziny. Przyjmując, że nauczyciel ten jest nauczycielem szkoły podstawowej, będzie na nim spoczywał również obowiązek realizacji zajęć pozalekcyjnych, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a Karty Nauczyciela.
Michał Kucharski
Prawnik w dolnośląskim okręgu ZNP
wyślij odpowiedź

Autor: Anna - nauczycielka op 06.01.2011 12:34  
Jestem zatrudniona w szkole, pracuję już 20 w tej samej placówce, przez 15 lat w klasach 1-3, od 5 lat prowadzę oddział przedszkolny. W tym roku szkolnym dowiedziałam się, że mam urlop w wymiarze 35 dni. Nie rozumiem, przecież jestem zatrudniona w placówce feryjnej.Dyrektor boi się, udaje, że tak powinno być.Do tego stopnia, że w przerwie świątecznej musiałam przychodzić i podpisywać listę(dzieci nie było). A moje koleżanki miały wolne.Poczytałam trochę na ten temat, przejrzałam przepisy i jestem pewna,że jest to niezgodne z prawem (OSKKO forum).
wyślij odpowiedź

Autor: jarosława nauczycielka op 03.02.2011 19:12  
Odp:Jak pracują oddziały przedszkolne w szkołach
Jestem również w takiej sytuacji, dziś dowiedziałam się że mam pracować w czasie ferii zimowych , czas urlopu 35 dni, nic na piśmie, wszystko ustnie, pracuje w Zespole szkolno gimnazjalnym, jest jeden statut, nic na temat bezferyjnego oddziału przedszkolnego w nim nie ma. Czy ktoś może nam udzielić jednoznacznej i popartej przepisami odpowiedzi? W jedności siła, mam nadzieję na rozstrzygniecie tej sprawy.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 17.03.2011 20:27  
Szkoły są placówkami feryjnymi, więc oddziały przedszkolne działające w ich strukturze również.Sama nazwa mówi oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, a nie przy szkołach.
Polecam dokument z biura analiz sejmowych
http://www.krakow.znp.edu.pl/pdf/zerowki.pdf
wyślij odpowiedź

Autor: Zosia 17.03.2011 21:03  
Co kraj to obyczaj
Na naszym terenie rozwiązano ten problem po swojemu. Oddziały przedszkolne przy szkole zamieniono na przedszkola. Poza nazewnictwem nic się nie zmieniło - mamy jedną małą salę, ubikację na szkolnym korytarzu,czyli standard w wiejskiej szkółce. Mamy też jednego dyrektora, ale dwie placówki - szkoła i przedszkole z osobną dokumentacją, statutem. Tym to sposobem mam 35 dni urlopu, pracuję w ferie, chociaż nie mam dzieci (po prostu przygotowuję plany, dekoracje itp. żeby przez te 2 tygodnie nie oszaleć z nudów). Ale tak naprawdę wszystko zależy od dyrektora - wiem, bo na własnej skórze się przekonałam.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna - nauczycielka op 26.03.2011 16:15  
Pytanie
Czy nauczyciel religii, logopeda i inni specjaliści, którzy mają zajęcia w oddziale przedszkolnym pracują również w ferie?
wyślij odpowiedź

Autor: Maria Sadowska 10.02.2012 18:31  
urlop wypoczynkowy
W Dz.U Nr 205,poz.1206 opublikowane zostały zmiany dotyczące pracy oddziałów zerowych w szkole ,ale nic nie ma tam na temat urlopu wypoczynkowego konkretnie w jakim wymiarze przysługuje- jak pracujecie w ferie w 2012 roku, czy macie urlop czy wolne tak jak inni nauczyciele szkoły- proszę pilnie o kontakt i odpowiedz. Dziękuję.
wyślij odpowiedź

Autor: Maria S.- nauczyciel op 10.02.2012 18:44  
Odp:urlop wypoczynkowy
W Dz.U Nr 205,poz.1206 opublikowane zostały zmiany dotyczące pracy oddziałów zerowych w szkole ,ale nic nie ma tam na temat urlopu wypoczynkowego konkretnie w jakim wymiarze przysługuje- jak pracujecie w ferie w 2012 roku, czy macie urlop czy wolne tak jak inni nauczyciele szkoły- proszę pilnie o kontakt i odpowiedz. Dziękuję.
wyślij odpowiedź

Autor: Anita Brzezowska 27.04.2012 15:30  
do roboty!
Nieroby do roboty,a nie szukac wolnego..Na taśmę przy produkcji was dac za 1200zł na rękę. Leniwe babsztyle wyżywające się w większości na maluchach.
wyślij odpowiedź

Autor: Renata 27.04.2012 18:24  
do roboty!
A ty do psychiatry prostaczko jedna.Co nie chce się na tasmie pracować? Trzeba było się uczyc, nieuku.Czego tu włazisz, tu jest watek dla nauczycieli, a nie prymitywów.
wyślij odpowiedź

Autor: karolina 22.06.2012 15:11  
do roboty
weź się ogarnij kobieto, myślisz że praca z 25 dzieciakami to wakacje, ty masz jedną maszyne a my żywe osoby, którym buzia sie nie zamyka przez cały dzień, a do tego dochodzą rodzice, którzy są najmądrzejsi i ich dzieci najlepsze.
wyślij odpowiedź

Autor: Lidia Szaroleta 28.08.2012 11:57  
Przerwy
Jestem nauczycielem w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.Do niedawna korzystałam z dużej przerwy w szkole , potem zamieniono nam przerwę na 20 minut w innym czasie ( chodziło o to żeby zapewnić bezpieczeństwo maluchom , tzn odizolować ich od reszty uczniów) obecnie zabrano nam i te przerwę. Nie mam więc przerwy śniadaniowej , nie wolno mi wyjść z klasy na tzw. siusiu, nie mam drugiego opiekuna jak w przedszkolu i 25 pięciolatków na głowie.Nawet pracownik na taśmie po 4 godzinach pracy ma prawo do przerwy ,kim zatem jesteśmy nauczycielami poza prawem?
wyślij odpowiedź

Autor: R.S 28.08.2012 15:47  
Przerwy
W przedszkolu nie ma drugiego opiekuna. A jak chce się załatwić to zostawiam dzieci same i w biegu załatwiam potrzebę.Woźna jest nieuchwytna.
wyślij odpowiedź

Autor: M.S 04.09.2012 22:24  
jak wyglada oddział w szkole?
Burmistrz naszego miasta zapewniał nas że w szkołach(oddział przedszkolny)jest na tych samych zasadach co przedszkole.Walczyliśmy 6-miesięcy oto aby nasze maluchy tam zostały!Wczoraj był pierwszy dzień (w oddziale) (dzieci nie maja ławek,krzeseł,wieszaków,łazienki-ubikacji)SIEDZĄ sobie na dywanie a siku chodzą na korytarz(nie same+) Pomieszczenie drugie grupy posiada toaletę i wszystko inne.
wyślij odpowiedź

Autor: E.N 12.04.2013 21:58  
Odp:jak wyglada oddział w szkole?
Witam wszystkich
Odbiegnę trochę od tematu bardzo prosze aby ktoś mi przedstawiłz arys planu oddziału przedszkolnego dodam ze to ma być przedszkole nowo powstające.Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: miki 01.06.2013 21:20  
przedszkolanki to opiekunki, a nie nauczycielki
należy im się 35dni urlopu, a nie całe wakacje
wyślij odpowiedź

Autor: nauczyciel wychowania przedszkolnego 02.06.2013 08:53  
przedszkolanki to opiekunki, a nie nauczycielki
Najpierw mer teraz miki. Nudzisz sie kobieto?Nauczyciele w szkołach też nie maja całych dwóch miesiecy. Teraz na dodatek skrócono im urlpoy i jeszcze skrócą.A miki czy jak lepiej mer co zadarła z jakąs nauczycielka z przedszkola?
wyślij odpowiedź

Autor: Betta 14.02.2014 14:54  
Przerwa w pracy dla nauczyciela oddziału zerowego
Sprawdzałam w ministerstwie BHP nauczycielowi należy się po 4 godzinach przerwa.
wyślij odpowiedź

Autor: agata 14.02.2014 19:08  
Odp:przedszkolanki to opiekunki, a nie nauczycielki
A ty jesteś niedouczona i obnosisz się ze swoją niewiedzą pod rożnymi nickami. Zamiast marnotrawić czas na forum to może poczytaj, kim są nauczycielki w przedszkolu i jakie mają wykształcenie. Opiekunkę to sobie możesz wynająć do swojego dziecka.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#     #####    #####   ####### 
  ##    #     #  #     #  #       
 # #          #        #  #       
   #     #####    #####   ######  
   #    #              #        # 
   #    #        #     #  #     #