MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

FORUM NAUCZYCIELSKIE

Forum > FORUM NAUCZYCIELSKIE > dokumentacja nauczyciela przedszkola
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Hanna 03.01.2010 18:19  
dokumentacja nauczyciela przedszkola
Witam.
Czy ktoś może wie, jaka dokumentacja jest obowiązująca w przedszkolu?
Rozporządzenie MEN mówi jedynie o dziennikach zajęć. Dyrektorka narzuca nam prowadzenie zeszytów obserwacji, w których zapisujemy banialuki o zachowaniu dzieci, bo twierdzi, że jest to DOKUMENT OBOWIĄZKOWY.
Wiem, że nauczyciel prowadzi dziennik, pisze plany miesięczne oraz jest zobowiązany do obserwowania dzieci. Osobiście wolę obserwacje nanosić w arkuszach, jest to łatwiejsze, wygodniejsze i bardziej czytelne. Dyrektor twierdzi: arkusz to dodatek, jest nieporzebny, najważniejszy jest zeszyt obserwacji!!!
Dla mnie to bzdura, z tych zapisków nic nie wynika, jedynie że zajmuje to czas i wypisuje długopisy.
Jak jest w Waszych przedszkolach? Jak ma się do tego rozporządzenie MEN w sprawie prowadzenia dokumentacji?
wyślij odpowiedź

Autor: Ada 14.01.2010 00:12  
Dokumentacja
W naszym przedszkolu jest to:dziennik zajęć, plany miesięczne, arkusze obserwacji,zeszyt kontaktów z rodzicami w którym jesteśmy zobowiązane wpisywać wszystkie rozmowy z rodzicami na temat postępów dzieci jak i problemów wychowawczych.
wyślij odpowiedź

Autor: Beata - nauczycielka przedszkola 14.01.2010 19:35  
Dokumentacja
U mnie w przedszkolu obowiązuje oczywiście dziennik plany miesięczne plus zestawy zajęć ruchowych w sali, porannych na powietrzu, dziennik pracy korygującej i wspomagającej rozwój dzieci oprócz tego tabele w których rejestrujemy czego nauczyliśmy : wiersze, piosenki, wycieczki, spotkania, ewaluacja itp, indywidualne teczki dzieci.Jest tego mnóstwo i doprowadza mnie to do szału, bo zamiast odpocząć trochę po pracy to przynoszę to ciągle do domu.Niepotrzebnie to tylko nas stresuje i zajmuje czas, zamiast ciągle to wypełniać można by wymyślać dla dzieci ciekawsze zajęcia i lepiej się do nich przygotowywać.
wyślij odpowiedź

Autor: Hanna 17.01.2010 11:02  
Odp:Dokumentacja
Widzę, że Pani ma tego jeszcze więcej :((( Ciekawe czym to jest podyktowane, przecież wszystko jest w dzienniku. Po co te dodatkowe dzienniki???
Ciekawe dlaczego wciąż każe się nauczycielom udowadniać, że pracują. Przecież wystarczy dziennik, plany, oraz konkretne arkusze obserwacji.
Zeszyt rozmów z rodzicami, o którym pisze Ada, też wzbudza moje wątpliwości. Czy rodzice muszą podpisywać notatkę z rozmowy? O ile w grupie najstarszej to może mieć sens, to w grupie 3-latków też?
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: ania 17.01.2010 17:29  
do Hanny
Hanno, zeszyt rozmów z rodzicami jest Twoim dowodem na to, ze ich informujesz o tym i o tamtym. Wieloktornie w swojej pracy spotkalam sie z tym, ze rodzice zarzekali sie, iz nie byli o czyms informowani, wypierali sie w żywe oczy. Dlatego lepiej zalozyc sobie taki zeszyt i miec dowod na to, ze swoje obserwacje i spostrzeżenia przekazalas rodzicom. Nauczycielki w ten sposob dokumentuja swoja prace z rodzicami.
wyślij odpowiedź

Autor: Skarbik 10.12.2010 21:53  
Prośba
Witam, czy ktoś z Państwa doświadczonych nauczycieli przedszkola mógłby mi podać literaturę fachową, w której znajdę informacje o dokumentowaniu pracy w przedszkolu?
wyślij odpowiedź

Autor: Asia 13.11.2011 20:21  
Stażysta
Witam mam pytanie od niedawna pracuje w zerówce z grupą 6- latków, jestem nauczyciele stażystą i narzucono mi pisanie konspektów do każdych zajęc. Moje pytanie jest takie czy naprawde trzeba pisać do każdych zajęć konspekt czy tylko do zajęć hospitowanych przez opiekuna stażu raz w miesiącu? Proszę o pomoc gdyż większość nauczycieli mówi że czasy konspektów już minęły;//
wyślij odpowiedź

Autor: Anna M 13.11.2011 21:39  
Odp:Stażysta
Decyzja należy do dyrektora i opiekuna stażu.

Warto trochę na początku pacy zawodowej pisać konspektu, bo uczą planowania jednostkowego.
Ponadto opanujesz prawidłowe redagowanie tematów, dobór celów, ich operacjonalizację, dobór metod itp.W tym zbiurokratyzowanym zawodzie takie umiejętności stają się niezwykle cenne, niestety :)
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka 05.12.2011 19:52  
Agnieszka
Witam!
Pracuję od kilku lat w szkole podstawowej w jednej z trzech zerówek dziesięciogodzinnych.
W tym roku pierwszy raz dyrekcja zdecydowała się, że do zerówki przyjmie także 5-latków.
W rezultacie w mojej grupie mam 7 pięciolatków i 14 sześciolatków. Moim problem jest DOKUMENTACJA....
Prowadzę: diagnozę, arkusze obserwacji, dziennik, miesięczny plan pracy. Ale co z dokumentacją jeśli chodzi o pięciolatków? Czy mam robić jakieś inne dodatkowe papiery? Błagam o pomoc, ponieważ jest na sześć nauczycielek i każda mówi co innego...

wyślij odpowiedź

Autor: maja 15.12.2011 21:37  
dokumentacja
Ja pracuję w zerówce i oprócz wymienionej wyżej dokumentacji prowadzę swój zeszyt, gdzie wpisuję wg mnie najważniejsze rzeczy.Są tam nr telefonów do rodziców, PESELE dzieci, zgody rodziców na dodatkowe zajęcia dzieci,nawet przydzielone znaczki w szatni.Ważne są też protokoły z zebrań z rodzicami i ich podpisy,że w nich uczestniczyli. Forma tych zapisków jest dowolna, ważne abyśmy to miały.
wyślij odpowiedź

Autor: ewa klima 24.02.2013 18:18  
Odp:Prośba
odsyłam do bardzo dobrego artykułu w Bliżej Przedszkola. Pozdrawiam.
http://blizejprzedszkola.pl/mbp-174,dokumentacja-nauczyciela-przedszkola-w-swietle-prawa-oswiatowego
wyślij odpowiedź

Autor: tomcug 25.02.2013 19:39  
Odp:dokumentacja nauczyciela przedszkola
No jest trochę tego: dziennik zajęć, plany miesięczne, diagnoza wstępna i końcowa, arkusze obserwacji, programy pracy wspierającej rozwój, harmonogramy miesięczne do tych programów, ewaluacja, założenia dydaktyczno-wychowawcze na każdy miesiąc, wiersz i piosenkę miesiąca, dokumenty związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną:karty indywidualnych potrzeb, programy działań wspierających, rozkłady dodatkowych programów autorskich. Powierzono mi też wypisywanie kwitariuszy, zbieranie pieniędzy za żywienie, prowadzenie dokumentacji MOPS. Mam stażystkę, więc to dodatkowa papierologia - czasem nie mam siły kompletnie na nic.
wyślij odpowiedź

Autor: asz 26.02.2014 22:04  
okropnosc
hmmm dlaczego nauczycielki w przedszkolach musza udowadniać swoja prace az w takim stopniu...rozporządzenie mowi ,ze nie musisz pisać planow, trzeba planować prace ale to rada cała ustala jak ma to wygladac, a niestety dyrektorki narzucają i wymyslaja coraz więcej...czyzby nie znaly przepisów prawa????
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#######   #####    #####    #####  
 #        #     #  #     #  #     # 
 #        #        #     #  #     # 
 ######   ######    #####    ###### 
       #  #     #  #     #        # 
 #     #  #     #  #     #  #     #