MAŁE DZIECKO
 
RADY I PORADY
 
PRZEDSZKOLE
 
KĄCIK NAUCZYCIELSKI
 
     
PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Trzylatek i jego agresja
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Marta 19.03.2013 11:30  
Trzylatek i jego agresja
Witam

Chciałabym prosić kogoś o pomoc bo czuje sie bezsilna i załamana. Mój syn mam 3i połroku do przedszkola chodzi od zeszłego roku i nie miałam z nim jakis wiekszych problemó, był żywym dzieckiem,ale tak naprawde to bardzo mądry i dobry chłopczyk. Od jakiś dwuch miesiecy stał sie bardzo agresywny, bije dzieci w przedszkolu, kopie zaczepia, gryzie i szczypie, Panie już nie mogły sobie z nim poradzic wiec poinformowały mnie o takim problemie. Ja zauważyłam,ze w domu jest czasami zły i wykrzykuje straszne słowa w stosunku do mnie,ze mnie nie kocha,ne lubi,ze nie chce mie juz,ze mam juz sobie iść i zostawic go samego oraz że mogłabym umrezc takie słowa od ukochanego dziecka bola i staram sie mu tłumaczyc,ale widze,ze nie przynosi to skutku. Nadmienie,że mam jeszcze starszego syna o rok tzn 4 i pół roku i poszli razem do przedszkola, wcześniej wszystko było super żadnych problemów a teraz takie ataki agresji, w przedszkolu jestem codziennie,ale nie mam juz siły przepraszac inne matki za syna. Prosze o pomoc.
Pozdrawiam Marta
wyślij odpowiedź


Autor: Iza 19.03.2013 13:22  
Odp:Trzylatek i jego agresja
Marto współczuję Ci, bo sytuacja jest na pewno dla Ciebie bardzo trudna. Dziecko idąc do przedszkola spotyka się z sytuacją zupełnie inną niż w domu. Żywemu, energicznemu maluchowi często trudno jest dostosować się do wielu zasad, musi przez wiele godzin przebywać w dużej grupie dzieci, dużo mniej czasu spędza z mamą, tatą i odreagowuje to agresją. Czasami niestety tak bywa i jest to problem wszystkich dziecka, rodziców, nauczycieli innych dzieci i ich rodziców.
Rozmowa z synkiem, kiedy on jest sfrustrowany i zły jest skazana na porażkę. Nie przejmuj się też tymi słowami, bo on tak nie myśli. Proponuję porozmawiać z nauczycielkami i ustalić system nagród a unikać kar (wywołują bunt i agresję). Wybuchy złości w domu ignorować (jako konsekwencję odbierać swoją uwagę, nie odzywać się do dziecka wtedy gdy jest w ataku złości, nie patrzeć na nie, odsunąć się od niego, jedyne na co zwracać uwagę, to bezpieczeństwo) a podkreślać i nagradzać dobre zachowanie. Najlepiej nagradzanie usystematyzować, uzgodnić też z nauczycielkami syna (metody punktowe, żetonowe, zbieranie naklejek). Starszego synka również warto objąć tą metodą, żeby młodszy mógł obserwować zachowanie brata i jego pozytywne konsekwencje.
Najlepszą nagrodą dla dziecka jest czas spędzony z rodzicami, więc warto wybierać jako nagrody wspólne wyjście, atrakcyjną zabawę z tatą, kucharzenie z mamą np. pieczenie ciastek, ozdabianie ich itp..
Sięgnij też po bajki terapeutyczne, a potem rozmawiajcie o zachowaniu bohaterów (ważne, żeby to synek wyciągał wnioski, mówił co mu się podobało lub nie i dlaczego).
No i proponuję dużo wspólnego ruchu taniec, gry i zabawy ruchowe, rower, rolki, pływanie.
Rozmowy, słuchanie muzyki, masażyki z wierszykami, lepienie, malowanie, wycinanie. Dziecko musi dać upust swoim emocjom, energii.
Początki będą trudne ale uważam, że powoli powinnaś zauważyć efekty. Ważna jest wytrwałość. Twój synek widać, że ma w Tobie duże wsparcie, więc na pewno sobie poradzicie.
Powodzenia.

wyślij odpowiedź

Autor: Adam 13.07.2023 23:28  
agresja
Warto czasami poczytać artykuły na temat https://neuroza.pl/zaburzenia-zachowania-u-dzieci/ powinny poszerzyć wiedzę i być może pomóc w podjęciu konkretnych działań.
wyślij odpowiedź


Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:
 
  ###   #   #####  ####### 
 #  #  ##  #   # #    
 #   # # #     # #    
 #   #  #   #####  ###### 
 #   #  #  #       # 
 #  #   #  #    #   # 
  ###  ##### #######  ##### 
Kod zabezp.:

     
 góra     powrót
© STEP   |   Design by 3xw.pl   |   Hosting Infocomp